Fundusze
0 0 11 lutego 2009 Fundusze

Dzienna zmiana wyników funduszy - czy coś oznacza?

Kolejny trudny temat, ponieważ chcę napisać, że moim zdaniem informacja o dziennej zmianie funduszu nie przyda się aby dokonać doboru funduszu. A niestety jest to najczęściej publikowana informacja w zestawieniach wyników funduszy (najczęściej figuruje jako 1D lub ’zmiana dzienna’). ( http://www.opiekuninwestora.pl )

Oczywiście medialnie to bardzo ciekawa informacja - jeżeli akurat danego dnia indeksy giełdowe “traciły” to od razu można sprawdzić, które fundusze tego dnia straciły najwięcej. Ale znając politykę inwestycyjną funduszy nie muszę patrzeć na takie dzienne wyniki aby powiedzieć, że najprawdopodobniej były to fundusze akcyjne małych i średnich spółek… Po prostu nie mogło być inaczej.

Do czego więc może służyć dzienna zmiana?

Zastanawiałem się nad tym - i myślę, że może być to:

* sprawdzenie jak “moje” fundusze poradziły sobie w poprzednim dniu, ale traktowane raczej jako ciekawostka, obserwacja,

* może to być element strategii monitorowania wyników mojego portfela funduszy,

* jednodniowy barometr zachowania rynku funduszy.

A czy na podstawie dziennej zmiany można dobierać fundusze?

Znowu napiszę: moim zdaniem nie. Co najmniej z kilku powodów. Praktycznych. ( http://www.opiekuninwestora.pl )

* Po pierwsze: sortując listę funduszy dla wyniku 1D dziś otrzymamy zupełnie inną listę “najlepszych” niż gdy takie sortowanie wykonamy za kilka dni, a nawet następnego dnia. Zachęcam do eksperymentowania. Można to sprawdzić ”cofając się w czasie” - wiele portali publikujących wyniki funduszy pozwala sprawdzić takie wyniki w przeszłości. ( http://www.opiekuninwestora.pl/wynikiNiFundusze.php?kid=175 )

* Po drugie: jednodniowa zmiana to … zmiana jednodniowa. Nie znaczy ona nic ponad to, że danego dnia wartość jednostek funduszu straciła lub wzrosła o określony procent. W żaden sposób nie można próbować określić jaki w takim razie będzie wynik tego fundusz następnego dnia? W praktyce może być zupełnie inny - jednego dnia +2,5% a drugiego -3,2%.

* Po trzecie: jeżeli zamierzamy np. inwestować na jeden rok to zmiana w jednym dniu nie powinna mieć żadnego znaczenia przy doborze funduszu. Trudno oczekiwać aby nawet najlepszy fundusz akcyjny w ciągu jednego roku nie miał żadnego dnia, w którym poniósł stratę ( http://www.opiekuninwestora.pl/monitor_inwestycyjny,173,0... )

* Po czwarte: jednodniowego wyniku nie można przeliczać na wynik roczny. A może to być kuszące - bo czy np. dziennej zmiany 1% gdyby fundusz codziennie, przez wszystkie (dni, w których są notowania) zawsze zarabiał dokładnie 1% nie można przeliczyć na wynik roczny? Przyjmijmy 250 dni z wycenami w ciągu roku - 1% za każdym razem da … zawrotną wartość ok 1200% (tak - procent składany).

Jednodniowa inwestycja nie istnieje na rynku funduszy…

Jeżeli wynik 1D (dzienny) chcielibyśmy traktować jako wynik jednodniowej inwestycji w fundusze - to taka inwestycja nie istnieje (wyjątkiem są certyfikaty inwestycyjne notowane na GPW, które można sprzedać i kupić nawet kilka razy w ciągu dnia). Ale dla funduszy otwartych taka możliwość nie istnieje.

Nie można w praktyce dziś złożyć zlecenia zakupu funduszu i jeszcze tego samego dnia jednostki funduszu sprzedać. Najkrótszy czas inwestycji dla funduszy inwestycyjnych to około 3, 4 dni. Licząc czas od momentu pobrania pieniędzy z naszego rachunku bankowego do ich ponownego otrzymania na taki rachunek.

Czyli wynik dzienny jest to wynik czysto teoretyczny.

Dlatego w portalu Opiekun Inwestora

( http://www.opiekuninwestora.pl ) wyników dziennych funduszy nie publikujemy. Najkrótszy okres, dla którego dostarczamy analizy i obliczenia to inwestycja dwutygodniowa.

Zobacz też

Wasze komentarze

Komentarze moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy