Fundusze
0 0 6 lutego 2009 Fundusze

Zmiany notowań funduszy - co znaczą naprawdę…

Do początku 2006 roku moje własne inwestycje także opierały się m.in. na przeglądaniu wyników funduszy. Nie było zresztą żadnej alternatywy. Dziesiątki portali publikowały te same informacje. Jakoś tak biernie wszyscy się do tego stosowali i w końcu przyzwyczaili. My jednak już wtedy od dłuższego czasu wiedzieliśmy, że nie jest to dobra metoda na podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Wraz ze wspólnikiem szukaliśmy rozwiązań, które będą proste a jednocześnie zrozumiałe dla wszystkich inwestorów. Nie chcieliśmy powielać tego co jest dostępne. I znaleźliśmy…( http://www.opiekuninwestora.pl/wybieraj_najlepsze_fundusz... )

Dlatego nawet wyniki funduszy pokazujemy w inny sposób. W kolejnych wpisach postaram się przekonać do takiego właśnie spojrzenia. Zapraszam do dyskusji.

Zastanówmy się, co tak naprawdę znaczą wyniki funduszy publikowane w Internecie.

Najczęściej publikowane są wyniki dla wielu różnych okresów:

* wynik dzienny

* tygodniowy

* miesięczny

* kwartalny

* roczny

* 5 letni

itp. Czasem spotykamy wyniki 3 dniowe, 5 dniowe, 2-tygodniowe, 2-letnie itd.

Tak naprawdę można by publikować też wyniki 17 dniowe lub 39 dniowe. Dane są ogólnie dostępne i łatwo takie wyniki policzyć. Więc jest pokusa aby pokazać wyniki dla jak największej liczby okresów inwestycji.

Czym jest wynik w procentach pokazywany w takich zestawieniach? Powinien to być wynik dla danego okresu inwestycji. Ale co to oznacza?

Postaram się to wyjaśnić. Temat nie jest prosty, ale naprawdę zachęcam do przebrnięcia, przez czasem może zawiłe rozważania. Starałem się aby nie był to zbyt skomplikowany opis. Oceńcie sami.

Wynik inwestycji

Czym jest wynik inwestycji? ( http://www.opiekuninwestora.pl )

Jest to zysk, jaki bym osiągnął kupując dany fundusz na początku okresu inwestycji i sprzedał go na końcu okresu. Z pominięciem kosztów, opłat manipulacyjnych oraz nie uwzględniający podatku od zysków kapitałowych.

Mam nadzieję, że udało mi się to przedstawić w prosty sposób.

Zastanówmy się nad wynikiem rocznym

Oto przykład. Przyjmijmy datę: 14.01.2009, badamy wynik roczny.

Fundusz A: wynik 1R = +16,1%

Fundusz B: wynik 1R = +8,7%

Fundusz C: wynik 1R = +1,3%

Czy mogę powiedzieć, że Fundusz A jest najlepszym z trzech przedstawionych? Moim zdaniem nie.

Dlaczego? Ponieważ wynik 16,1% Fundusz A uzyskał tylko raz w swojej historii - dokładnie w okresie 14.01.2008 do 14.01.2009.

Ten sam fundusz sprawdzany dnia 14.11.2008 (czyli 2 miesiące wcześniej) uzyskał wynik roczny +8,9% - czyli prawie dwa razy gorszy niż badany kilka dni temu. Test wykonałem na jednym z funduszy obligacji. Dla funduszy np. akcji wyniki mogą się czasem dużo różnić gdy porównamy roczne wyniki z kilku dat odległych od siebie o mniej niż miesiąc…

Po co sprawdzałem wynik roczny funduszy?

Zakładam, że sprawdzając wynik roczny zakładamy jednak inwestowanie na okres około 1 roku - inaczej jaki sens miałoby sprawdzanie akurat wyniku rocznego?

Czyli na podstawie takiej jednej inwestycji z przeszłości co możemy powiedzieć o przyszłości? Czy możemy oczekiwać, że inwestując na rok w fundusz A uzyskamy miał wynik zbliżony do +16,1%? A może większy? Mniejszy? O ile?

Gdybyśmy to samo pytanie zadali sobie 2 miesiące temu to dla tego samego funduszu analizowalibyśmy wynik +8,9%. Czy Fundusz A będzie tak samo atrakcyjny jak sprawdzany dnia 14.01.2009?

Wiem, że często praktykuje się takie zestawienia aby wskazać który fundusz “jest lepszy”. Cóż - zróbmy takie zestawienie dziś i miesiąc wcześniej. Proponuję sprawdzić - lista “najlepszych” funduszy dla okresu 1R będzie różna… Czy “najlepszy” jest więc fundusz, który jest na czele takiej listy dziś? Czy może ten sprzed miesiąca? Dwóch?

Spójrzmy jeszcze raz na podane tu wyniki Funduszu A z 14.01.2009 oraz 14.11.2008.

Czy nie warto zastanowić się, czy przypadkiem wynik 16,1% to był akurat najlepszy wynik jaki ten fundusz uzyskał dla inwestycji trwającej jeden rok? A tak naprawdę najczęściej inwestując na rok w ten fundusz można było uzyskać wyniki zbliżone do 8,9%? A może jednak gdzieś w przeszłości znajdziemy przypadek, gdy ten fundusz zarobił znacznie więcej (np. był to okres od 14.09.2007 do 14.09.2008?), a to właśnie wynik 8,9% z 14.11.2008 był jednym z najgorszych.

Analizując pojedyncze wyniki funduszy po prostu nie można na te pytania znaleźć odpowiedzi.

Zdaję sobie sprawę, że mało kto zastanawiał się nad tymi wynikami, ponieważ najzwyczajniej w świecie nie było po prostu dostępnych innych analiz. No, może poza różnymi współczynnikami Sharpe’a itp - które dla przeciętnego inwestora naprawdę niewiele mówią. Do dziś jeżeli jakiś portal publikuje wyniki funduszy robi to dokładnie w ten sam sposób co pozostałe. I nikt nie zastanawia się nad prawdziwym znaczeniem procentów, które pojawiają się w takich zestawieniach.

Wiem, że trudno zmienić zwyczaje, do których przyzwyczajano nas przez ostatnie lata. Ale zapewniam, że warto spróbować. My to zrobiliśmy. Abonentom portalu Opiekun Inwestora mówimy, że wyniki funduszy na daną datę nie mają żadnego znaczenia dla podejmowania decyzji inwestycyjnych. Dostarczamy w zamian indywidualne rekomendacje.( http://www.opiekuninwestora.pl/wybieraj_najlepsze_fundusz... )

Wiem jak bardzo inwestorzy są przyzwyczajeni do przeglądania tego typu wyników. Pozostawiliśmy więc taką możliwość w naszym portalu. Sam tam takie dane sprawdzam. Ale … w naszym portalu publikujemy wyłącznie rzeczywiste wyniki funduszy inwestycyjnych.

Czym różnią się “rzeczywiste wyniki funduszy inwestycyjnych” publikowane w portalu Opiekun Inwestora od “wyników funduszy inwestycyjnych” zacznę wyjaśniać w kolejnych wpisach. A jest co wyjaśniać.

Mała nagroda dla wytrwałych…

Dla 5 pierwszych osób, które w komentarzu podadzą nazwę funduszu, dla którego chcieliby poznać jak różne roczne wyniki uzyskał dla inwestycji, które kończyły się w 2008 roku opublikuję dodatkowy wpis do blogu przedstawiający najlepszy, najgorszy wynik i pokażę jak małe znaczenie ma wynik np. za ostatni piątek.

Zobacz też

Wasze komentarze

Komentarze moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy